۱۴۰۱/۰۷/۱۶

رشد نکردن روابط اقتصادی ایران و سوریه باید عارضه‌یابی شود

رئیس اتاق ایران با اشاره به حسن روابط استراتژیک ایران و سوریه و در عین کار رشد نکردن روابط اقتصادی و اجرایی نشدن موافقت‌نامه‌های دوجانبه، بر لزوم عارضه‌یابی این موضوع تأکید کرد.

روز گذشته غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به همراه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی با وزیر نفت سوریه نشستی مشترک برگزار کردند. در این دیدار کیوان کاشفی رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه، محمدرضا کرباسی معاون بین‌الملل، محمدرضا رمضانی دبیرکل اتاق ایران و تعدادی از فعالان اقتصادی حضور داشتند.

موضوع اصلی این نشست مشترک، همکاری‌های صنعتی، معدنی، نفت و انرژی بود. هر کدام از طرفین درباره ظرفیت‌های اقتصادی و انتظارات خود از همدیگر گفتند.

در این دیدار طرف سوریه‌ای درباره تأمین نیاز این کشور در حوزه LPG و PG و همکاری معدنی، سنگ‌آهن و اکتشافات گفت. سوریه به روغن‌پایه نیاز دارد؛ همچنین تمام تجهیزاتی که در صنعت اکتشاف مورد نیاز است، و تأمین آن تجهیزات از طرف سوری مطرح شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران اطلاعات جامعی درباره توانمندی‌های ایران در بخش‌های مربوط به صنایع نفت، تولیدات شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه انرژی، صنعت و معدن ارائه داد.

همچنین توافق شد که کمیته همکاری دوجانبه بین وزارت نفت سوریه و وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران تشکیل شود و در قالب آن کمیته، موضوع‌هایی که در این نشست از طرف دولت و بخش خصوصی مطرح‌شده، بررسی و مسیر اجرایی شدن آن طراحی شود.

یکی از موضوع‌هایی که مورد توجه طرف سوری بود، گازسوز کردن خودروها با CNG بود. از جهتی ایران مازاد گاز دارد و از طرف دیگر این‌ها در LPG توانمندی‌هایی دارند، قرار شد شرکت‌های فعال در بخش خصوصی ایرانی و سوری توافقی امضا کنند تا بتوان صادرات سیلندر گاز برای خودرو انجام شود. همچنین ایستگاه‌های مربوط به پمپاژ گاز به خودرو در سوریه ساخته شود.

امتیاز شما


متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است